طپش دیجیتال

افسوس بزرگ برای غبارگرفتگان جشنواره فجر ۳۵ - طپش دیجیتال

--


تعویق‏ های بی‏ مورد در اکران فیلم های تحسین شده و کنجکاوی برانگیز به نفع کمدیهای دم ‏دستی تمام می‏شود!

بانی فیلم،گروه سینمای ایران: در شرایطی که اکران یا عدم اکران فیلمی تاریخ مصرف گذشته مثل «عصبانی نیستم» در روزهای اخیر، خود را به عنوان معضل و دغدغه اصلی سینمای ایران نمایانده،همچنان فیلمهای مهمی نتوانسته اند خوود را به قافله اکران برسانند.در واقع با وجود گذشت حدود یک سال از برگزاری جشنواره فیلم فجر ۳۵ و در آستانه برگزاری دور جدید این رویداد سینمایی،فیلمهایی که پارسال جزو بهترینهای آن بودند در حسرت اکرانی معمولی می سوزند.با این وجود ترجیح برای داغ نگه داشتن گیشه با هر دستاویزی، راه را برای کمدیهای بی مایه ای که هنوز چند ماه نیست دوربین تولیدشان خاموش شده خوبی هموار کرده است.در مطلب حاضر مروری داریم بر فیلمهایی که می توان روی فروش آنها امید داشت،ولی با بی مهری از اکران دور مانده اند.
  
 خوش شانس بودید!
اگر چه از میان فیلمهای تحسین شده و کنجکاوی برانگیز جشنواره فجر پارسال نمونه هایی چون «ویلایی ها» ، «تابستان داغ» ، «قاتل اهلی» ، «رگ خواب» ، «زیر سقف دودی» ، «بیست و یک روز بعد» ، «ائو» ، «ماجرای نیمروز» و …. توانستند با عبور از موانع آشکار و پنهان،خود را روی پرده عریض ببینند،اما همچنان فیلمهای دیگری از این توفیق محروم مانده اند.این فیلمهای خوش شانس در کنار دیگر فیلمهایی مثل «خفگی»، «انزوا» ، «کارگر ساده نیازمندیم» ، «ایتالیا ایتالیا» ، «گشت ۲» ، «یک روز بخصوص» ، «آباجان» ، «فصل نرگس» ، «سارا و آیدا» ، «زیر سقف دودی» ، «خوب بد جلف» ، «آذر» و «کوپال» و …. موفق شدند روی پرده روند و امیدهای سازندگانشان را برآورده سازند.
در نوبت ماندگان
در میان فیلمهایی که کنجکاوی بیشتری برای اکران آنها وجود دارد،می توان به «بدون تاریخ بدون امضا» ، «فراری» ، «سدمعبر» ، «اسرافیل» ، «پشت دیوار سکوت» ، «سوفی و دیوانه» و «کمدی انسانی» اشاره کرد.
فیلمهایی که همچنان پشت نوبت اکران خاک می خورند و زمان دقیقی برای اکران آنها متصور نیست.
از این بین «بدون تاریخ بدون امضا» از پارسال تاکنون جایزه بهترین کارگردانی (وحید جلیلوند) و بهترین بازیگر مرد (نوید محمدزاده) را در بخش «افق های نو» هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز و هوگوی طلایی بهترین فیلم از پنجاه و سومین دوره جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو در بخش کارگردانان جدید را دریافت کرده است.این فیلم در فجر پارسال نیز در ۱۲ رشته نامزد بود که در سه رشته موفق به دریافت جایزه شد.کارنامه پرباری که لزوم اکران سریعتر فیلم را گوشزد می کند.
«فراری» ساخته علیرضا داودنژاد نیز پارسال سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (محسن تنابنده)،سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه (کامبوزیا پرتوی)،سیمرغ بلورین بهترین بهترین صدابرداری (پرویز آبنار) را کسب کرد،ولی هنوز هیچ حرفی از اکران آن در میان نیست. البته گفته می شد این فیلم به اکران پاییز می رسد که فعلا میسر نشده است.
«سد معبر» ساخته محسن قرایی نیز که امسال برنده جایزه بهترین فیلم بخش جریان‌های نو جشنواره فیلم پوسان ۲۰۱۷ شد،سال گذشته کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و تدوین از فجر ۳۵ بود.بهمن کامیار تهیه کننده فیلم چندی قبل از تلاش برای اکران پایزی این فیلم خبر داده بود که محقق نشد.
«سوفی و دیوانه» و «کمدی انسانی» به ترتیب ساخته مهدی کرم پور و محمدهادی کریمی نیز جزو فیلمهای پرحرف و حدیث فجر پارسال بودند که برنامه ریزی برای اکران پاییز داشتند.با این حال کرم پور به دلیل طولانی شدن روند اکران و زمان نامناسب فعلا از خیر اکران این فیلم خود منصرف شده و کریمی نیز در انتظار پایان نمایش «قاتل اهلی» است تا فیلمش را روی پرده ببیند.
فیلمهای که اکران آنها دست کم بخشی از سرمایه های تولیدشان را به سازندگانشان بازمی گرداند تا در ادامه راه فیلمسازی بی انگیزه و متضرر نشوند.ضمن اینکه اکران به موقع این فیلمها ضمن حفظ طراوت شان برای تماشاگران هم قطعا جذابتر است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.