طپش دیجیتال

همه مشکلات یک زن مرفه و بدون دغدغه - طپش دیجیتال

--


نگاهی به «دوباره در خانه»، فیلمی خانوادگی و اجتماعی از هیلی مه یرز شایر

بانی فیلم – گروه سینمای جهان: در میان فیلم های کمدی- اجتماعی سال رو به پایان ۲۰۱۷ «دوباره در خانه» که ساخته هیلی مه یرز شایر و توام با تمی کمدی- رمانتیک است و اولین فیلم بلند این هنرمند در مقام کارگردان به حساب می آید، کاری قابل توجه نشان می دهد. این زن میانسال آمریکایی فرزند دو فیلمساز دیگر است که هر دویشان در همین ژانرها آثاری ماندگار را بر جای گذاشته اند.
مادر او نانسی مه یرز معروف است که آثاری موفق و پرفروش مثل «دام والدین»، «این پیچیده است» و «کارآموز» را ساخته است و آخری دو سال پیش با بازی رابرت دنیرو و آن هاتاوی در رل های اصلی توجه زیادی را برانگیخت. پدر وی نیز چارلز شایر است که فیلم هایش شامل «Baby Boom» و «پدر عروس یک و دو» می شود و این دو هنرمند در فیلم های پولساز دیگری مانند «بنجامین خصوصی» نیز به انحای مختلف همکاری کرده اند. پیش بینی سرنوشت هنری هیلی مه یرز شایر با توجه به کارنامه والدین اش قدری سخت است ولی فیلم فعلی نشان می دهد او می تواند به سمت جلو به حرکت در آید و مادر او نیز وقتی به تنهایی شروع به ساخت فیلم ها کرد، موضوعات بهتری را در قالب آثارش عرضه داشت.
از نیویورک به لس آنجلس
در مرکز قصه فیلم «دوباره در خانه»، کاراکتر الیس کینی (با بازی ریس ویترسپون) جای دارد که پس از چند سال زندگی و همسرداری در نیویورک و البته داشتن دو بچه، از شوهرش (مایکل شین) که یک تولید کننده سی دی های موسیقی و مردی سودجو است، جدا شده و به لس آنجلس بازگشته و این همان شهری است که وی در ایام خردسالی تا جوانی کنار پدر فیلمسازش جان کینی (دیوید نتو) زندگی و رشد کرد. البته پدر وی اینک در قید حیات نیست و آلیس به مادرش لیلیان (کندیس برگن) روی می آورد. در حالی که انتظار می رود آلیس در این مقطع تلخ از زندگی اش فردی غمبار و سرشار از افسردگی باشد، روحیه ای سرزنده دارد و در ورطه سختی ها و جدایی ها از آرامش خاطر بهره می گیرد و چنان شادی می کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. تصاویر بعدی مه یرز شایر به ما می گوید که سرخوش بودن وی به این خاطر است که دغدغه مالی ندارد و فردی مرفه و زندگی اش تأمین است و حالا هم که به منزل مادری اش بازگشته است، می خواهد با پرداختن به حرفه تزیینات و دکور داخل خانه شرایط خود را بهتر سازد.
«هری» وارد می شود
از این نقطه به بعد کاراکتر هری (پیکو الکساندر) وارد معادلات می شود و او نیز یک هنرمند جوان و به واقع فیلمسازی است که به لس آنجلس یعنی خاستگاه هالیوود آمده تا با ساختن فیلم هایی موفق به اوج برسد. وی دو همکارش را نیز با نامهای جورج (جان رودنیتسکی) و تدی (نات وولف) همراه با خود آورده و حتی قبل از ورود به لس آنجلس نیز این سه نفر یک فیلم کوتاه ساخته اند که سر و صدای زیادی کرده است. یک هدف عاجل آنها تبدیل همین فیلم به یک کار بلند سینمایی است و در این ارتباط با افرادی در هالیوود به مذاکره می پردازند و در همین اثنا است که هری در یک رستوران با الیس آشنا می شود و هری به وی توضیح می دهد، که به کمک او برای رسیدن به اهدافش در جامعه هنری نیازمند است. جورج که یک فیلمنامه نویس است پس از دیدن اتاق کار پدر فقید الیس در می یابد به فردی مناسب برای کسب توفیق در هالیوود روی آورده اند. اینجا شوخی های ظریف هیلی مه یرز شایر با این رویدادها و کاراکترها هم شدت می گیرد که خبر از ذهن پویا و واقع بین و طناز او می دهد و به عنوان مثال وقتی هری به مادر آلیس می گوید که او نیز مثل همسر فقید وی یک فیلمساز است، کندیس برگن با لبخندی معنادار می گوید: خب در لس آنجلس کمتر کسی را می یابید که کارگردان نباشد!
در خدمت آلیس
صحنه های بعدی شکل گیری یک گروه چهار نفره کاری و شغلی بین آلیس و سه هنرمند روی آورده به وی را به نمایش می گذارد و این سه هنرمند برای آلیس به هر چیزی تبدیل می شوند و گاهی همکار او هستند و زمانی هم راننده و آشپز وی و در همه حال قصه شبیه به مضمون برخی سریال های تلویزیونی می شود که در آن اتفاقات ملودرام در پی هم می رسند، بدون اینکه تاثیری عمده بر روند زندگی بگذارند و فقط چرخه اتفاقات را کامل می سازند.
راه هموار شده
در عین حال این فیلم همان طور که پیشتر هم گفتیم خط و ربط و رنگ و نگار اکثر فیلم های نانسی مه یرز و چارلز شایر و بخصوص کارهای اولیه آنان را که حس و حال خوب و شیرینی داشتند، دارد و گاهی سوال هایی را مطرح می کند که هر چند موضوعاتی کوچک هستند اما چون این فیلم به سبب تعلقات روحی و اعتقادی مه یرز شایر به جامعه فیلمسازی کاری مبتنی بر هنرهای نمایشی است، ارزش مطرح کردن را دارند و در جای خود جوابگو هستند و یکی از آنها زمانی است که این سوال و ابهام به میان می آید که آیا جورج دور از چشم دو همکارش در حال نوشتن یک سناریوی مستقل و خودنمایی فردی در هالیوود است یا خیر؟ پاسخ این سوال اهمیتی ندارد اما خبر از شکل گیری تدریجی فیلمسازی می دهد که می خواهد مثل والدین نیمه بازنشسته اش یک داستان گوی جامعه شناس و ریزبین و گاهی هم طنزپرداز باشد. هر چه باشد مادر او (نانسی مه یرز) از تهیه کنندگان این فیلم نیز هست تا راه دخترش را هموارتر کند.
مشخصات فیلم
عنوان: «دوباره در خانه»
محصول: کمپانی های اوپن رود و بلک بایسیکل
تهیه کنندگان: اریکا اولدی، جره میا ساموئلز و نانسی مه یرز
مدیر فیلمبرداری: دین کاندی
تدوینگر: دیوید بیلو
موسیقی متن: جان دبنی
طول مدت: ۹۷ دقیقه
بازیگران: ریس ویترسپون، پیکو الکساندر، نات وولف، جان رودنیتسکی، مایکل شین، کندیس برگن، لیک بل، ادن گریس، ردفیلد، راید اسکات، پی جی برن، دیوید نتو و لولا فلانری.
منبع: Guardian

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.