طپش دیجیتال

هیأت انتخاب جشنواره فجر ۳۶ هنوز شگفت زده نشده - طپش دیجیتال

--


یک عضو هیات انتخاب در گفت وگو با بانی فیلم: فیلم ها فعلا شگفت زده ‏مان نکرده ‏اند!

بانی فیلم، گروه سینمای ایران: معرفی هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر ۳۶ هرچند با پنهانکاری هایی مشابه آنچه در سال گذشته شاهدش بودیم،همراه نشد،اما نخستین حاشیه ها پیرامون روند انتخاب فیلمها با اظهار نظری از سوی یکی از اعضا و سپس یک مقام قضایی کلید خورد.روز گذشته نیز یکی از اعضای این هیات به خبرنگار بانی فیلم گفت که هنوز هیچیک از فیلمها شگفت زده شان نکرده!
به گزارش بانی فیلم،بعد از انتشار شایعه رد شدن فیلمها از فیلتر قوه قضاییه پیش از رسیدن به دست اعضای هیات انتخاب که از سوی یک کانال تلگرامی منتشر و با تکذیب دبیر جشنواره مواجه شد،شنبه گذشته اظهار نظر دبیر شورای ارتقای آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اوضاع را کمی پیچیده کرد.او در نشست خبری سومین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها گفت:«در جشنواره فیلم فجر به عنوان کارگروه فنی فیلم ها را مورد بررسی قرار می دهیم.البته امسال ورودمان جدی تر شده و حتی در انتخاب فیلم هایی که قرار است در جشنواره انتخاب شود، نقش داشتیم.با معاونت سینمایی ارشاد در مورد یک فیلم که نکات پیشگیرانه زیادی داشت صحبت کردیم که این فیلم در جشنواره باشد».
این صحبتها که بوی افشاگری شدیدی از آنها به مشام می رسید،تا حدودی تکذیب قبلی ابراهیم داروغه زاده را در معرض ابهام قرار داد،اما دبیر جشنواره باز هم در برابر آنها موضع انکار را برگزید.داروغه زاده در توئیترش با لحن معنی داری نوشت:«یک نفر از قوه قضائیه ادعا کرده فیلم ها رو قبل از هیات انتخاب فجر می بینه! به عنوان رسانه سخته ازش بپرسید کدوم فیلم ها رو دیده و کجا؟جالبتر اون هایی که برای یک خبر سراسر کذب تحلیل هم ارائه میدن!».
او همچنین در این باره به مهر گفت:« جشنواره ما یک جشنواره شاخص است و یک هیات انتخاب دارد و تنها این هیات انتخاب فیلم‌ها را می‌بینند هیچکس به جز هیات انتخاب فیلم‌ها را انتخاب نمی‌کند.هیچکس به جز هیات انتخاب نمی‌تواند در انتخاب فیلم ها نقشی داشته باشد».
واکنشی که اگر چه در یک رسانه غیر رسمی اعلام شد،اما در هر حال موید نظر قبلی این مقام مسئول در رد شایعات بود.
با این وصف به نظر می رسد جشنواره فیلم فجر امسال در جریان اعلام اسامی فیلمهای منتخب هم باید خود را آماده پذیرایی از عکس العملها و نظرات ضد و نقیضی باشد که بر مبنای اتفاقات اخیر بنا خواهند شد.
البته ترکیب محمود اربابی، احمد امینی، مجید رضابالا، پوران درخشنده، سیدجمال ساداتیان، حسین کرمی و محمدهادی کریمی به عنوان اعضای هیات انتخاب آثار بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال در مقایسه با پارسال از سینماگران سرشناسی بهره می برد که نامشان می تواند از اعتبار انتخابهایشان دفاع کند.
با این وجود،آغشته شدن اخبار این رویداد مهم هنری به هوای سیاست در هر حال اتفاق خوشایندی نخواهد بود.
 فیلم شگفت انگیز نیازمندیم!
در همین حال روز گذشته نیز یکی از اعضای هیات انتخاب که خواست نامش فاش نشود،به خبرنگار بانی فیلم گفت که هنوز هیچیک از فیلمها آنان را شگفت زده نکرده و ابراز امیدواری کرد در میان چند فیلم باقیمانده، برگ برنده هایی برای داغ تر شدن تنور جشنواره یافت شود.او همچنین ضمن تایید صحبتهای سیدجمال ساداتیان، دیگر عضو این هیات درباره اینکه «با وجود آنکه بیش از نیمی از فیلم‌های رسیده به جشنواره توسط هیأت انتخاب دیده شده، اما هیچ کدام تاکنون ما را سورپرایز نکرده است» آنها را نظر کلی اعضای هیات دانست. ساداتیان به ایسنا گفته:«هنوز از طرف هیأت انتخاب نظر جمعی و مشخصی اعلام نشده و به جمع‌بندی نرسیده‌ایم با این حال در مجموع فیلم‌هایی که تاکنون دیده‌ایم متوسط رو به بالا بوده ولی فیلمی که همه را مجذوب کند، هنوز ندیده‌ایم. در واقع آثار قابل توجه و تأملی به این دوره از جشنواره ارسال شده‌اند اما اثری که سورپرایز کننده باشد ندیده‌ایم و شاید در یک سوم باقی مانده فیلم‌ها اثری که ما را سورپرایز کند دیده شود».
 و فیلمهایی که در راهند
اگرچه هیات انتخاب از مدتی پیش به تماشای فیلمهای متقاضی بخش سودای سیمرغ نشسته اند،اما همچنان از سوی راوبط عمومی های پروژه های مختلف اخباری مبنی بر ارائه اثرشان به دبیرخانه این رویداد منتشر می شود.همین چند روز اخیر خبر تحویل فیلمهای «امیر»(نیما اقلیما) ، «جاده قدیم» (منیژه حکمت)، «نسترن های وحشی»)رهبر قنبری(،«پیشونی سفید۲»(جواد هاشمی) و …. به دبیرخانه فجر منتشر شد و ظاهرا این روند بدون توجه به زمان بندی اعلام شده همچنان ادامه دارد.حال اینکه فیلمهای مذکورپذیرفته می شوند یا خیر بحث دیگری است!

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.