طپش دیجیتال

قمر اروپا سیاره خریدار شرایط مناسبی برای خدمات رسانی از حیات بیگانه دارد - طپش دیجیتال

  • تاریخ : ۲۷ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 3 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای قمر اروپا سیاره خریدار شرایط مناسبی برای خدمات رسانی از حیات بیگانه دارد بسته هستند

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

قمر اروپا سیاره خریدار مسئله کشف تازه محققان در عرصه جستجوی حیات فرازمینی بوده که با استناد به داده‌های جمع‌آوری‌شده در بیش از ۲ دهه پیش، معلومات با مزه ای را از خصوصیات این جرم آسمانی برای میزبانی حیات بیگانه آشکار کرده است.

قمر اروپا سیاره خریدار یکی از اجرام آسمانی قابل ملاحظه در منظومه شمسی ماست که در اطراف پنجمین سیاره منظومه گردش می‌کند و اخیرا مسئله تحقیق تازه محققان در باب خصوصیات شکل‌گیری حیات فرازمینی در فواصل نزدیک زمین قرار گرفته است.

اقیانوس‌های قمر اروپا سیاره خریدار

وقتی فضاپیمای گالیله ناسا در سال ۱۹۹۷ از نزدیکی قمر اروپا می‌گذشت، داده‌هایی را ثبت کرد که نشان می‌دهند این جرم آسمانی در خود اقیانوس‌های پرآبی دارد؛ با اینکه بیست سال از لحظه ثبت این داده‌های می‌گذرد، دانش پژوهان اخیرا توانسته‌اند معلومات خود در باب ماه اروپا را به روز کنند و حتی صحبت‌هایی در باب وجود حیات فرازمینی بر روی این قمر مطرح کنند.

تصویری که با کنار هم گذاشتن تصویر‌های ثبت‌شده به وسیله فضاپیمای گالیله در سال ۱۹۹۷ تهیه شده است.

اصل مسئله به سال ۱۹۹۷ و زمانی برمی‌گردد که گالیله در ماموریت ۱۴ ساله خود به دور خریدار، از میان نوعی مواد پخش‌شده از قمر اروپا عبور کرد.

در آن وقت دانشمندانی چون مارگارت کیولسون (Margaret Kivelson)، محقق ارشد برنامه گالیله، نمی‌دانستند که این ماده باورنکردنی دقیقا چه ماهیتی داشته است، با اینحال با شرایطی که اشاره کردیم،‌ تازه‌ترین بررسی‌های نشان می‌دهد که حدس‌های تیم کیولسون در دهه ۹۰ درست بوده و قمر اروپا خریدار از خود بخار آب به فضا پرتاب کرده است.

قمر اروپا سیاره خریدار شرایط مناسبی برای خدمات رسانی از حیات بیگانه دارد

در این تصویر، قمر اروپا جرم آسمانی کوچک سمت راست است که در جلوی خریدار قرار گرفته و از دید فضاپیمای وویجر ۱ به تصویر کشیده شده است.

با این وجود گفته شده که داده‌های ثبت‌شده به وسیله تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۱۲ مهر تایید نهایی را به فرضیات ابتدایی کیولسون و تیمش زده است و با شرایطی که شیانژی جیا (Xianzhe Jia)، سرپرست تحقیق واپسین گفته، معلومات ضروری بیش از بیست سال پیش در دست محققان بوده است.

قمر اروپا سیاره خریدار شرایط مناسبی برای خدمات رسانی از حیات بیگانه دارد

تصویری خیالی از پرواز فضاپیمای گالیله به اشتراک بخارهای آزادشده از قمر اروپا خریدار

با این وجود بررسی‌های دقیق‌تری در باب قمر مشهور انسلادوس که در اطراف سیاره زحل گردش می‌کند، دلیل شده بود تا محققان معلومات بهتری را در باب بقایای بخار آب خارج‌شده از سطح قمرها جمع‌آوری کنند.

از این حیث، به دلیل حدس و گمان‌های مطرح‌شده در باب اروپا، از قبلی تا اینجای کار کارشناسان جستجوی حیات فرازمینی توجه مخصوصی به این قمر داشته‌اند و ناسا هم برنامه‌ریزی کرده که در چند سال آتی برنامه مخصوصی به اسم “Europa Clipper” را برای مطالعه دقیق‌تر توانایی شکل‌گیری زندگی در این ماه خریدار کلید بزند.

از طرف دیگر سازمان فضایی اروپا (ESA) هم در حال تکمیل‌سازی فضاپیمایی به اسم “Jupiter Icy Moons Explorer” است تا همراه با بررسی قمر اروپا سیاره خریدار دو مورد دیگر از ماه‌های قابل ملاحظه این غول گازی را از نزدیک کاوش کند.

قمر اروپا سیاره خریدار شرایط مناسبی برای خدمات رسانی از حیات بیگانه دارد

سطح قمر اروپا از دید کاوشگر گالیله؛‌ ۱۹۹۷

جیا پیرامون این مسئله بیان می کند که قدم بعدی برای کاوش بیشتر قمر چشمگیر اروپا تهیه نمونه‌های مستقیم از بخارات گازی این ماه است و کاوشگرهای مورد نظر سازمان‌های فضایی فوق پیشرفته ناسا و ESA این نمونه‌ها را در اولین فرصت تهیه می‌کنند. گفته شده که داغ‌ترین مسئله حال حاضر عرصه کشف حیات فرازمینی واضح کردن موقعیت دقیق قمر اروپا برای خدمات رسانی از زندگی است.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع

نوشته قمر اروپا سیاره خریدار شرایط مناسبی برای خدمات رسانی از حیات بیگانه دارد اولین بار در دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.