طپش دیجیتال

تاكنون نديده‌ايم هزينه‌اي كرده باشند - طپش دیجیتال

  • تاریخ : ۱۳ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 5 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای تاكنون نديده‌ايم هزينه‌اي كرده باشند بسته هستند
سلامت نیوز:حدود هفت ماه از زلزله كرمانشاه گذشته است،زلزله اي هفت ريشتري كه ٢١ آبان ماه سال ٩٦ كرمانشاه را لرزاند و خانه هاي زيادي را ويران و خانواده هاي زيادي را داغدار كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ،از همان لحظات اوليه بعد از زلزله مردم براي كمك به زلزله زدگان به سمت كرمانشاه سرازير شدند به نحوي كه پليس و هلال احمر براي رسيدن به مناطق زلزله زده دچار مشكل بودند و مجبور شدند حتي راه هاي ورودي شهر را ببندند. هر شبكه اجتماعي را كه باز مي كردي، يك نفر شماره حسابي يا مكاني براي جمع آوري كمك هاي مردمي اعلام كرده بود. ماشين بود كه پر مي شد از كمك هاي مردم و روانه مي شد به سوي كرمانشاه و حساب هايي بود كه از پول پر مي شد.

شخصيت ها و سلبريتي ها هم از پا ننشستند و با اعلام شماره حساب، كمك هاي چندميلياردي جمع آوري كردند، كمك هايي كه استاندار كرمانشاه آنها را چنين برشمرد: ۶۳ ميليارد تومان كمك هاي مردمي در اختيار هلال احمر، ۲ تا ٢,٥ ميليارد تومان كميته امداد، ۳ ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان زيباكلام، ٨.٥ ميليارد تومان علي دايي و ۵ ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان خانم كلباسي قرار دارد.

حالا هفت ماه گذشته اما مشكلات زلزله زدگان كرمانشاه به قوت خود باقي است. رقم تقريبي اعلامي چيزي حدود ٨١ ميليارد تومان مي شود. هشتاد و يك ميليارد رقم بالايي است اما زلزله زدگان را كه مي بيني، انگار حتي هشت ميليارد هم كمك براي شان جمع آوري نشده است.

هفته گذشته ويدئويي از عبدالرضا مصري، نماينده كرمانشاه در مجلس منتشر شد كه در آن گفت: خواهش ما از دولت اين است كه هرچه سريع تر يك ليست كامل از كساني كه به مردم اعلام كرده اند كه دريافت كننده كمك براي زلزله زده ها هستند، آماده كند و ميزان دريافتي آنها مشخص شود و هم نحوه هزينه كرد و عملكرد آنها براي مردم روشن شود.

اين ويدئو بازتابي گسترده در شبكه هاي اجتماعي داشت و انگشت اشاره مردم را به سمت سلبريتي ها گرفت كه پس آن همه پول چه شد و بر سر آن وعده و وعيدها چه آمد؟ مگر قرار مردم اين بود؟ خيلي هاي شان از بي اعتمادي به هلال احمر و از سر ناچاري به سلبريتي ها اعتماد كرده بودند و حالا معلوم نبود جواب اين اعتماد چيست؟

فرهاد تجري، نماينده مردم قصرشيرين، سرپل ذهاب و گيلانغرب در مجلس با اشاره به اينكه برخي آقايان حدود ٣٠ ميليارد تومان از پول هاي مردم را در اختيار دارند ولي هزينه اي نمي كنند و دستگاه هاي نظارتي بايد پيگير اين مسائل باشند، گفت: در آن ايام متاسفانه بعضي از افراد با استفاده از شبكه هاي اجتماعي و حتي صداوسيما و با مظلوم نمايي يا با احساس مسووليت،

حساب هاي شخصي را براي دريافت كمك هاي مردمي اعلام كردند و اين رويه باعث شد بخشي از كمك هاي مردمي جذب حساب هاي شخصي شود. بسياري از حساب هايي كه در زمان شرايط حاد و اضطراري سرپل ذهاب نتوانستند به وضعيت مردم منطقه يا زلزله زده كمك كنند.

البته از همان ساعات ابتدايي بعد از زلزله شايعات زيادي درباره كمك ها وجود داشت. همان شب اول بعد از زلزله هم كه با مردم زلزله زده صحبت مي شد، آنها معتقد بودند كه كمك هاي مردم فقط به عده اي خاص رسيده و برخي در آن سرماي سوزان حتي چادر براي خوابيدن ندارند. متاسفانه نبود مديريت منظم و يكپارچه باعث شد كه اين ظن و گمان ها زياد شوند و حالا هم كه هفت ماه از زلزله مي گذرد، هنوز مشخص نيست كه دقيقا چه بر سر آن همه كمك آمده است.

مصاحبه فرهاد تجري نايب رييس كميسيون اصل ۹۰ مجلس شوراي اسلامي را در ادامه مي خوانيد با اين توضيح كه تلاش كرد پاسخ برخي آقايان را نيز شنيده و همين جا منتشر كند

عبدالرضا مصري در مصاحبه اي گفته اند كه ٣٠ ميليارد تومان كمك مردمي به زلزله زدگان كرمانشاه شده كه مبلغ زيادي از آن معلوم نيست كجاست. اين مبلغ از كجا آمده و شما اين آمار را تاييد مي كنيد يا نه؟

شايد رقم دقيق بيشتر يا كمتر باشد اما برآورد اين است كه حدودا ٣٠ ميليارد يا شايد بيشتر كمك هاي مردم به حساب سلبريتي ها و شخصيت ها واريز شده است. بخشي از اين مبالغ هزينه شده است ولي بخشي از آن براي بهبود وضعيت اين مردم هزينه نشده و شايد در حساب ها مانده است. به هرحال اين موضوعي است كه مطرح شده است. ٩ ميليارد به حساب يكي از آقايان واريز و نزديك به ٣ تا ٥ ميليارد به حساب ديگري واريز شده است و شخصيت هاي ديگر هم مبالغ ديگري را جمع آوري كرده اند.

و اين افراد هزينه اي براي مناطق زلزله زده نكرده اند؟

نكرده اند يا حداقل به تناسب رقم، كمك ها خيلي جزيي بوده است. ما تاكنون نديديم كه سلبريتي ها در جايي از كرمانشاه هزينه كرده باشند و نمود عيني داشته باشد. اتفاقي كه افتاد اين بود كه در شرايط بحراني و حاد، اين افراد كمك ها را جمع آوري كردند تا به مردم زلزله زده برسانند اما اين مبالغ در حساب ماند و امروز كه قرار است براي مردم هزينه شود، با توجه به افزايش قيمت ها و نرخ تورم و مسائل ديگري كه پيش آمده، از ارزش اين پول ها خيلي كاسته شد و اگر همان روزها براي مردم هزينه مي شد شايد خيلي كمك جدي تر، موثرتر و قابل توجهي بود. يقينا در اين مدت ارزش اين پول پايين آمده و در آن زمان مي شد بهتر از اينها هزينه شود.

چهره هايي كه اين كمك ها را جمع آوري كرده اند، يقينا حسن نيت دارند اما مديريت شان مشكل داشت. در حسن نيت اين افراد شكي نيست اما در زمان خودش اين كار انجام نشد. البته كساني هم بودند كه شماره حساب اعلام كردند اما هيچ نقشي از هزينه كردشان نيست.

به هرحال عده اي از احساسات مردم سوءاستفاده كردند و معلوم نشد كمك هاي جمع شده را براي خودشان جمع كردند يا خرج ديگري كردند و به چه شكل هزينه شد. اين هم از مشكلاتي بود كه متاسفانه به دليل حس نوع دوستي مردم به وجود آمد. كمك ها را افراد زيادي جمع آوري كردند و هيچ حساب كتابي نداشت.

به چه صورتي مي خواهيد پيگير اين مساله باشيد؟ اصلا قصد پيگيري داريد؟ مهم ترين مساله شفاف سازي است و اينكه به مردم گزارش داده شود.

ما بعد از زلزله به سازمان هاي مذكور هشدار داديم كه نظارتي بر اين كمك هاي جمع آوري شده كنند تا در مسير صحيحي هزينه شوند و در راهي كه مردم عزيز از سر دلسوزي و نوع دوستي براي آن كمك كردند، خرج شود. انتظار مي رود كه دستگاه هاي نظارتي مانند وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، اطلاعات نيروي انتظامي و دادستاني به عنوان مدعي العموم با ورود به اين موضوع به صورت دقيق ميزان اين پول ها را مشخص كنند.

در همين زمينه نامه نگاري هايي انجام شده و ما از مسوولان درخواست كرديم تا به اين موضوع نظارت كنند. معاون اول قوه قضاييه دستور پيگيري موضوع را دادند كه اميدواريم هرچه زودتر اين موضوع براي مردم روشن شود.

به هرحال مسووليتي در قبال اين پول ها وجود دارد. ممكن است اين دوستان به هردليلي تصميم نداشته باشند اين پول ها را هزينه كنند اما اين كمك ها متعلق به مردم زلزله زده كرمانشاه است. آيا نهادي بايد مسووليت پيگيري اين وضعيت را به عهده بگيرد؟

متاسفانه تمام اينها به دليل ضعف مديريت هلال احمر است. در شرايط بحراني بايد تمام كمك ها از مجرا و مسير هلال احمر به دست مردم برسد. ضعف و ناتواني هلال احمر در انجام وظيفه شان و همچنين عدم اعتماد مردم باعث شده كه هر شخصي براي خودش شماره حساب اعلام و شروع به جمع آوري كمك هاي مردم كند كه در نتيجه يك فضاي غيرقابل مديريت و نادرست شكل بگيرد.

اميدواريم به موجب قانون مديريت بحران اين وظيفه تقسيم كمك ها و حتي جمع آوري آنها را از مجراي هلال احمر تعيين كرده است اما متاسفانه چه در بحران زلزله و چه بعد از آن هلال احمر به دليل ضعف مديريتي نتوانست وظيفه اش را به درستي انجام دهد و باعث شد كه اين قضايا به مناطق زلزله زده شكل بگيرد.

برچسب ها

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.