طپش دیجیتال

۱۱ مورد از مهیب‌ترین و مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت - طپش دیجیتال

  • تاریخ : ۲۴ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 2 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای ۱۱ مورد از مهیب‌ترین و مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت بسته هستند

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

از ابتدای شکل‌گیری تمدن‌های مختلف بشری، بلایای طبیعی گوناگونی جان انسان‌ها را در تمامی جهان گرفته‌اند؛ در باب همین مسئله تصمیم گرفته ایم تا ۱۱ مورد از کشنده‌ترین فجایع طبیعی ثبت‌شده را مورد بررسی قرار دهیم.

از چیزی تقریبا ۲۰۰ هزار سال پیش که انسان مدرن بر روی زمین شروع به راه رفتن کرد، فجایع طبیعی گوناگونی دلیل مرگ و میر جمعیت قابل‌توجهی از انسان‌ها در گوشه گوشه جهان شده‌اند که با استناد به قدمت کم نگارش تاریخ، بسیاری از کشنده‌ترین و خطرناک‌ترین آن‌ها یا در ثبت ‌نشده‌اند و یا در صورت اطلاع ما از وقوع آن‌ها، امکان تعیین تلفات حادثه اصلا نیست.

با اسم مثال گفته شده که در ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، جزیره مدیترانه‌ای استروگلی (Stroggli) به دلیل فوران آتشفشان و وقوع سونامی،‌ به طرز کامل خالی از سکنه شد و تمامی افرادی که در آن زندگی می‌کردند، جان خود را از دست دادند. این در حالیست که کسی نمی‌داند تلفات این بلای طبیعی که تمدن مینوان (Minoan) را از بین برد، چقدر بوده است.

با این تفاسیر،‌ لیست بلایای طبیعی که بررسی خواهیم کرد، شامل مواردی است که تلفات آن‌ها با به گونه‌ای تخمین زده شده و اطلاعاتی در چنین موقعیتی مختصر از آن‌ها می باشد؛ پیشتر با ما همراه باشید.

خطرناک‌ترین بلایای طبیعی تاریخ

۱. زلزله حلب، سال ۱۱۳۸

با استناد به معلومات موجود، در تاریخ ۱۱ اکتبر سال ۱۱۳۸ شهر حلب سوریه دچار زلزله‌ای مرگ‌بار شد؛‌ این منطقه که در محل اتصال صفحات زمین شناسی عرب و آفریقا قرار گرفته، مکانی مستعد زلزله است، با اینحال گفته شده که زلزله قرن ۱۲ حلب با تمامی بلایای طبیعی شهر فرق داشته است.

شدت این زلزله هنوز واضح نیست، با اینحال در خاطرات مختلف نگارش شده از آن وقت، نوشته شده که دژ نظامی شهر بطور کلی نابود شد و خانه‌ها از بین رفتند؛ عده ای تاریخ‌دانان می‌گویند که تلفات این زمین لرزه بیش از ۲۳۰ هزار نفر بود، با این وجود این تخمین زده به قرن ۱۵ میلادی مرتبط می‌شود و اخیرا مقاله‌ای پخش شده که احتمال این که تاریخ نویسان زلزله حلب را با زمین لرزه مرگبار گرجستان اشتباه گرفته باشند، مطرح می‌کند.

۲. زمین لرزه هائیتی،‌ سال ۲۰۱۰

اگر محاسبه و ارقام بلای طبیعی حلب اشتباهی ثبت شده باشد، می‌توان گفت که مورد بعدی از لیست که در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ کشور هائیتی در آمریکای شمالی را لرزاند، محاسبه نسبتا موثق‌تری دارد. این موضوع که با اسم یکی از مرگبارترین فاجعه‌های طبیعی تاریخ شهرت دارد،‌ با استناد به برآوردهای ابتدایی با قدرت ۷ ریشتر، جان ۲۳۰ هزار نفر را گرفت.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

ممکن است از شنیدن این مسئله تعجب کنیم، با اینحال تعیین میزان تلفان در عصر مدرن هم آنقدرها کار راحتی نیست،‌ علی الخصوص اگر حکومت و کشور بحران‌زده در شرایط فرضیه‌آلی نباشد. در باب زلزله هائیتی از طرف دیگر مشکلی وجود داشت و همزمان با اینکه دولت کشور بعد از یک سال عدد اعلام‌شده را به ۳۱۶ هزار کشته تغییر داد، بررسی‌های مختلف از طرف سازمان‌های مشهور تعداد مردم کشته‌شده را کمتر اعلام کردند.

در سال ۲۰۱۰ مقاله‌ای پخش شد که تلفات این موضوع را ۱۶۰ هزار نفر اطلاع داد و آژانس پیشرفت بین المللی آمریکا هم مدتی بعد از اتفاق گزارش کرد که عدد درست چیزی بین ۴۶ تا ۸۵ هزار کشته است.

۳. زلزله و سونامی اقیانوس هند، سال ۲۰۰۴

در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴، در کف دریای ساحل غربی جزیره بزرگ سوامترا (Sumatra) اندونزی زلزله‌ای با قدرت ۹.۳ اتفاق افتاد که از ۱۴ کشور منطقه تلفات گرفت؛ سونامی عظیم این گزینه از بلایای طبیعی مرگبار، در اندونزی امواجی تا ارتفاع ۳۰ را ایجاد کرد و محاسبه کشته‌شدگان اگر بخواهیم جمع بندی کنیم چیزی بین ۲۳۰ تا ۲۸۰ هزار نفر تخمین زده شده است.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

سونامی سال ۲۰۰۴ تنها از کشور اندونزی جان ۱۲۶,۴۷۳ نفر را گفت و گفته شده که به دلیل این بلای طبیعی ۹۳,۹۴۳ نفر مفقود شدند.

۴. زمین ‌لرزه‌ های‌یوان، ۱۹۲۰

مورد بعدی از فهرست جدی ترین فجایع طبیعی تاریخ به منطقه های‌یوان (Haiyuan) در مرکز چین مرتبط می‌شود که در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۲۰ جان ۲۷۳.۴۰۰ نفر را گرفت.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

صاحبنظران آمریکایی بیش از ۹ دهه بعد از وقوع حادثه اعلام کرده‌اند که قدرت زمین لرزه به احتمال قوی ۷.۸ ریشتر بوده و لرزش‌های آن از استان چینگهای (Qinghai) ‌در فلات تبت تا دریای زرد، احساس شده است.

معلومات جمع‌آوری‌شده به وسیله اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) نشان می‌دهد که زلزله مهیب های‌یوان در لحظه خود چهار شهر را نابود کرده و چند دهکده و روستا را مدفون کرده است.

۵. زلزله تانگشان، ۱۹۷۶

در ساعت ۳:۴۲ روز ۲۸ جولای ۱۹۷۶ شهر تانگشان (Tangshan) چین و جاهای اطراف آن زلزله‌ای مرگبار با قدرت ۷.۸ ریشتر را تجربه کردند.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

تانگشان که شهری صنعتی بود، بیش از یک میلیون نفر را در خود جای داده بود و محاسبه نشان می‌دهد که این گزینه از بلایای طبیعی لیست ۲۵۵ هزار نفر از جمعیت منطقه را به کام مرگ کشاند و ۷۰۰ هزار نفر را هم زخمی کرد؛ گفته شده که ساختمان‌های تانگشان بطور کلی تخریب شدند و ظرف ۶ سال بعد از حادثه، ۱۵۰ هزار نفر از آسیب دیدگان مسکن تازه دریافت کردند.

۶. زمین لرزه انطاکیه، ۵۲۶

مثل مورد اول لیست، معلومات فراوانی در باب زلزله انطاکیه که در سال ۵۲۶ در ترکیه حال حاضر اتفاق افتاد، در دست نیست. در چنین موقعیتی در خاطرات فردی به اسم جان مالالاس (John Malalas) گفته شده که زلزله توانمندی که در ماه می آن سال اتفاق افتاد حدودا ۲۵۰ هزار نفر را کشت.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

مالالاس این بلای طبیعی را به خشم خداوند نسبت داد و گفت که حریق‌های افروخته‌شده هر آنچه که زلزله از بین نبرد را نابود کردند.

با این وجود در سال ۲۰۰۷ مقاله‌ای پخش شد که در آن اعلام شد که به دلیل اجرا جشن روز عروج عیسی به آسمان و حضور گسترده‌ی توریست‌ها، تلفان بسیار بیشتر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت.

۷. گردباد کورنیگا، ۱۸۳۹

در ۲۵ نوامبر سال ۱۸۳۹ شهر بندری کورینگا در هندوستان دچار گردباد سهمگینی شد که موج‌هایی با بلندی ۱۲ متر را ایجاد کرد و به نوشته بخش بررسی ها طوفان و اقیانوس شناسی NOAA، تقریبا ۲۰ هزار کشتی و قایق را بطور کلی نابود کرد و جان ۳۰۰ هزار نفر را گرفت.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

با این وجود حدودا ۴ دهه بعد از این موضوع در ۸ اکتبر ۱۸۸۱، فاجعه مشابهی در هایفونگ (Haiphong)‌ ویتنام رخ داد که گفته شده همین میزان تلفات گرفت، با اینحال معلومات چندان دقیقی پیرامون‌ این گزینه از بلایای طبیعی مرگبار تاریخ بشر، در دست نیست.

۸. گردباد بهولا، ۱۹۷۰

طوفان عظیم دیگری که جان ده‌ها هزار نفر را در نزدیکی‌های هندوستان گرفت، گردباد مهیب بهولا (Bhola)‌ بود که در ۱۲ نوامبر ۱۹۷۰ در بنگلادش حال حاضر رخ داد و سیل‌های ویرانگری را ناشی شد.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

یک سال بعد از اتفاق مرکز ملی طوفان و دپارتمان زمین شناسی پاکستان تایید کرد که تخمین زده صحیح میزان کشته‌ها ممکن نیست، چون به دلیل آمدن هزاران کارگر به منطقه برای برداشت برنج، جمعیت فوق‌العاده فراوانی در محل وقوع این بلایای طبیعی حضور داشتند.

ولی باید گفت تخمین زده می‌شود که گردباد بهولا چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر را کشته باشد!

۹. زلزله شاآنشی، ۱۵۵۶

با استناد به معلومات موجود،‌ مخرب‌ترین و مرگبارترین زلزله تاریخ در ۲۳ ژانویه سال ۱۵۵۶، استان شمالی شاآنشی (Shaanxi) را لرزاند؛ موزه علوم چین اعلام کرده که این زلزله که به اسم زمین لرزه ژیاژینگ کبیر (Jiajing Great)‌ هم شهرت دارد، منطقه‌ای به وسعت هزار کیلومترمربع را با خاک یکسان کرده است.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

تخمین زده می‌شود که حدودا ۸۳۰ هزار نفر از ساکنان منطقه به دلیل ویرانی خانه‌ها و حریق‌سوزی‌های ناشی از این فاجعه جان خود را از دست دادند؛ به علاوه از طرف دیگر، شدت دقیق زلزله هنوز واضح نیست، با اینحال عده ای زمین شناسان می‌گویند که زمین لرزه شاآنشی حدودا ۸ ریشتر قدرت داشت.

۱۰. سیل رودخانه زرد، ۱۸۸۷

بر طبق آنچه که نقل شده، رودخانه زرد چین که به اسم هوانگ هی (Huang He) هم شهرت دارد، در دهه ۸۰ قرن نوزدهم به دلیل سدها و آبگذرهای گوناگون ارتفاع بسیار فراوانی یافته بود و به همین شیوه آبیاری زمین‌های کشاورزی مرکز چین را ساده تر می‌کرد. به ذهن خطور میکند که با گذشت لحظه، تجمع گل و لای دلیل شد تا سطح آب پشت سدها از آنچه که بود بسیار بیشتر شده و با وقوع بارش‌های شدید در سپتامبر ۱۸۸۷، آب از پشت سد به زمین‌ها پایین‌دست روانه شود.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

گفته شده که این فاجعه طبیعی حدودا ۱۲,۹۴۹ کیلومترمربع از جاهای اطراف را پایین آب برد و جان ۹۰۰ هزار نفر را گرفت.

۱۱. سیل‌های مرکز چین، ۱۹۳۱

و با اینحال مورد آخر از فهرست فجایع طبیعی که عده ای اسم مرگبارترین بلای طبیعی رخ‌داده در تاریخ بشر را به آن نسبت داده‌اند، سیل‌هایی است که در سال ۱۹۳۱ مرکز چین را ویران کردند. در جولای و آگوست آن سال آب شدن برف‌های زمستانی در فصل بهار بهمراه باران‌های شدید دلیل شد که ‌آب رودخانه یانگزی (Yangzi River)‌ به سطح فوق‌العاده بالایی برسد و همراه با رودخانه‌هایی مانند هوانگ هی،‌ حدودا ۱۸۰ هزار کیلومترمربع از جاهای اطراف را دچار سیل‌زدگی کند.

11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت

در کمال تاسف محاسبه و ارقام دقیق در باب این فاجعه عظیم در دست نیست و همزمان با اینکه دولت وقت تلفات را چیزی تقریبا ۲ میلیون نفر اطلاع داد، گزارش‌های NOAA نشان می‌دهند که بیش از ۳.۷ میلیون نفر در این سیل مهیب جان خود را از دست دادند.

امیدواریم این نوشته مورد توجه خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع

نوشته ۱۱ مورد از مهیب‌ترین و مرگبارترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت اولین بار در دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.