طپش دیجیتال

این تصویر متحرک با بهره برداری از خطای دید شما را متحیر خواهد نمود - طپش دیجیتال

  • تاریخ : ۱۸ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 10 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای این تصویر متحرک با بهره برداری از خطای دید شما را متحیر خواهد نمود بسته هستند

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

خطای دید به احساس دیدن عکس هایی گفته می‌شود که گمراه‌کننده هستند. نمونه چنین تصویر‌هایی در محیط شبکه جهانی وب بسیار زیاد است، با اینحال این تصویر متحرک می‌تواند مغز شما را به مساله بکشد!

چندی قبل پروفسور کوکیچی سوگیهارا (Kokichi Sugihara) از دانشگاه میجی در توکیو، با بهره برداری از خطای دید یک تصویر متحرک بسیار دلنشین را ایجاد کرده است که می‌تواند شما را متحیر کند. در عکس خیالی “arrow” که اهالی شبکه جهانی وب را مبهوت کرده است، یک پیکان را می‌بینیم که به ذهن خطور میکند پیوسته به سوی راست اشاره می‌کند. خوب است ابتدا این تصویر را با یکدیگر ببینیم:

هیچ اهمیتی ندارد که پیکان را در کدام جهت می‌چرخانید؛ پیکان پیوسته سمت راست را نشان می‌دهد.

این ریاضی‌دان ژاپنی با بهره برداری از خطای دید، یکی از کامل ترین‌های عکس ها موجود را ایجاد کرده است. در تولید این پیکان که به شکی استوار روی یک پایه چوبی قرار گرفته، دقت بسیار فراوانی وجود داشته است تا ما با تصویری خیره‌کننده رو به رو باشیم.

در چنین موقعیتی، این دوگانگی (در بیشتر مواقع در جهت راست) تنها زمانی می باشد که پیکان را از زاویه‌ای ویژه مشاهده نمائید.

آقای سوگیهارا بابت دیزاین عکس ها خطای دید شهرت فراوانی دارد و بروزترین برنامه خیالی ایشان باعث شده است تا بسیاری از مردم درمقایسه با قانون های بسیار پایه‌ای فیزیک کنجکاو شوند.

راز این خطای دید چیست؟

سوگیهارا با پخش این تصویر در پیج “Physicsfun”، توجه بسیاری از مردم را به خود معطوف نمود، به گونه‌ای که بازدید این نوشته در لحظه انتشار به نزدیک ۴۰۰ هزار رسید. با این وجود ایشان با پخش یک فایل تصویری کوتاه در اینستاگرام، راز این تصویر متحرک را نیز فاش کرده است:

این پیکان را ۱۸۰ درجه بچرخانید و هم‌چنان [نظاره‌گر] اشاره آن به سوی راست باشید – تنها در یک آینه، این پیکان جهت چپ را نشان می‌دهد (و تنها در جهت چپ). یک ترکیب هوشمندانه از انعکاس، دورنمای و زاویه دید، این توهم قابل توجه را تولید میکند.

این پیکان از زاویه‌ای کج نمایش داده شده و به تماشاگر اجازه می‌دهد آن را با اسم شکل حقیقی احساس کند: یک مستطیل با دو انتهای نوک‌تیز که روی آن می‌توان تعداد برجستگی به سوی بالا و پایین را پیدا کرد. وقتی که شما از بالا به پیکان نگاه می‌کنید، سوژه متقارن به ذهن خطور میکند و سوگیهارا از همین توهم برای منحرف کردن ذهن شما استفاده کرده است.

امیدواریم این نوشته مورد استفاده خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع

نوشته این تصویر متحرک با بهره برداری از خطای دید شما را متحیر خواهد نمود اولین بار در دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.